Bärgning av bilen pågick då märsta.nu passerar platsenFoto: Daniel Iskander
Köerna sträckte sig kilometerlångaFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Köerna sträckte sig kilometerlångaFoto: Daniel Iskander

Köer mot Märsta efter olycka på E4:an

På grund av en olycka på E4:an mellan Rosersberg-Märsta blev det totalstopp ca 30 minuter förbi olycksplatsen. Olyckan ska ha orsakats av att en soffkudde fanns i vägbanan.

En personbil körde in i ett mitträcke och orsakade totalstopp på E4N mot Märsta i höjd med Norrsundabron. Polis och räddningstjänst kallades till platsen tillsammans med bärgare. Köerna sträckte sig ända ner till Väsby och många åkte av i Rosersberg för att åka Lv859 mot Märsta. Bärgningen var klar kring 16.10 och trafiken flyter nu på igen. Enligt Polisens regionledningscentral ska en framförvarande bil ha tappat föremål och orsakat att bilen väjde in i räcket. Skadeläget är okänt.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.