Under torsdagen ringde två kvinnor till polisen sedan tjurar skrämt upp dem i ett träd.
Två kvinnor i Rosersberg ringde polisen strax före två på eftermiddagen efter att ha klättrat upp i ett träd, rädda för tjurar som stod nedanför rapporterar UNT.se. Polisen skickade inte ut någon patrull, men räddningstjänsten larmades. Innan de hann fram, fick de besked att kvinnorna själva hade kunnat ta sig ner, då tjurarna inte visade sig vara farliga.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.