Foto: Insändarbild/Madde Ahlström

Titta upp vid 14.35

På grund av ogynnsamma väderförhållanden har Flygskolan skjutit upp den sista planerade julgransflygningen med SK 60.

Den nya tiden för flygningen är planerad till tisdagen den 19 december. Anledningen till förskjutningen är en för låg molnbas längs flygsträckan. Dock ser väderförhållandena mycket lovande ut för morgondagen med soligt väder och klar himmel. En slutgiltig uppdatering och bekräftelse kommer att publiceras på deras plattformar imorgon.

Flygtiderna som anges är ungefärliga och resmålen kan ändras. De uppmanar alla att vara på plats i god tid och följa deras sociala medier för eventuella uppdateringar. Formationen kommer att ha sin transponder påslagen, vilket möjliggör realtidsvisning av flygningen på flyginformationsappar. Flygningen beräknas passera Märsta klockan 14.35.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening