Foto: Insändarbild/Madde Ahlström

Titta upp vid 14.35

På grund av ogynnsamma väderförhållanden har Flygskolan skjutit upp den sista planerade julgransflygningen med SK 60.

Den nya tiden för flygningen är planerad till tisdagen den 19 december. Anledningen till förskjutningen är en för låg molnbas längs flygsträckan. Dock ser väderförhållandena mycket lovande ut för morgondagen med soligt väder och klar himmel. En slutgiltig uppdatering och bekräftelse kommer att publiceras på deras plattformar imorgon.

Flygtiderna som anges är ungefärliga och resmålen kan ändras. De uppmanar alla att vara på plats i god tid och följa deras sociala medier för eventuella uppdateringar. Formationen kommer att ha sin transponder påslagen, vilket möjliggör realtidsvisning av flygningen på flyginformationsappar. Flygningen beräknas passera Märsta klockan 14.35.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.