Tant Pruselius Foto: TingvallaskolanPippi busar med alla barnenFoto: Tingvallaskolan
Tingvallaskolan firade Pippi
Pippi Långstrump firades i tisdags på Tingvallaskolan med anledning av att hon fyller 70 år.
Tingvallaskolan bjöd in till Pippi-kalas på tisdagen för att fira att hon fyller 70 år. Pippi var på plats för att leka med eleverna, bland annat fick de sätta svansen på Lilla Gubben som också var med, dock i form av en brunbeige islandshäst som textilläraren Milda äger. Tant Pruselius besökte också skolan och hon letade efter Pippi som hon ville sätta i barnhem. Barnen fick leka, dansa och sjunga pippisånger. Det fanns olika stationer och hos ”Dunder Karlsson” fick eleverna inte nudda mark, hos ”Sjörövar Fabbe” blev det ansiktsmålning. Annika kom utan sin bror Tommy och hjälptet till med att måla teckningar eller gå tipspromenad. Det fanns även ett sockerdricksträd och alla eleverna bjöds på jordgubbstårta.
Ska lära känna sagorna Annika Andersson i personalen ligger bakom planeringen och var själv utklädd till Pippi. Tingvallaskolan har emellanåt festliga arrangemang något som är uppskattat bland barn i skolan eller på fritids. Målet med dagen vara tt låta barnen ta del av Astrid Lindgrens sagovärld eftersom många av barnen inte känner till hennes verk idag. – Ett annat syfte med dagen var förstås att barnen på fritids ska få en rolig upplevelse som de bär med sig och förhoppningsvis berättar om för andra barn. Allt extraarbete inför en sådan här temadag är väl värt när man ser barnens glädje, säger Annika till märsta.nu
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.