Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Tidningsbud misshandlad och rånad på bilen

Ett tidningsbud rånades på sin bil tidigt i morse, den hittades sedan bränd ute vid Steninge slott.

Polis larmades vid 4.40 i morse om att ett tidningsbud misshandlats och därefter rånats på sin bil. En man hade gått in och satt sig på förarplatsen när bilen stod på Stationsgatan. Budet försökte få ut mannen men misshandlades och därefter körde mannen iväg med bilen, enligt Polisen.

Klockan 7.30 kom sedan larm om en bränd bil vid Steninge slott, det visade sig sedan vara det tillgripa fordonet som övergivits. Vid 11.30 fanns inga spår kvar av budbilen när märsta.nu passerade platsen.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.