Terrordåd i Bryssel hämnd för att Belkaid skjutits
Den amerikanske säkerhetersexperten Ali H. Soufan skriver på Twitter att attackerna i Bryssel kan vara en vedergällning för att tingvallaterroristen Mohammed Belkaid skjutits.
Det har spekulerats i att attackerna i Bryssel är en vedergällning för att Salah Abdeslam greps. Men märsta.nu kan avslöja att det i själva verket kan kopplas till förre tingvallabon Mohammed Belkaid. Den amerikanske säkerhetsexperten Ali H Soufan, grundare av TSG, The Soufan Group, som är ett amerikansk företag inom säkerhetsrådgivning lanserade teorin under dagen. Enligt Soufan är Belkaid ett större namn än Saleh Abdeslam. Soffan skriver på Twitter att dåden kan vara vedergällning för attacken på Belkaid: ”Han verkar ha varit i högre rang än Abdeslam”
@hilmigullu target of opportunity. Might also be in retaliation of Mohammed Belkaid’s raid. He appears higher ranking than Abdeslam.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.