Terrordåd i Bryssel hämnd för att Belkaid skjutits
Den amerikanske säkerhetersexperten Ali H. Soufan skriver på Twitter att attackerna i Bryssel kan vara en vedergällning för att tingvallaterroristen Mohammed Belkaid skjutits.
Det har spekulerats i att attackerna i Bryssel är en vedergällning för att Salah Abdeslam greps. Men märsta.nu kan avslöja att det i själva verket kan kopplas till förre tingvallabon Mohammed Belkaid. Den amerikanske säkerhetsexperten Ali H Soufan, grundare av TSG, The Soufan Group, som är ett amerikansk företag inom säkerhetsrådgivning lanserade teorin under dagen. Enligt Soufan är Belkaid ett större namn än Saleh Abdeslam. Soffan skriver på Twitter att dåden kan vara vedergällning för attacken på Belkaid: ”Han verkar ha varit i högre rang än Abdeslam”
@hilmigullu target of opportunity. Might also be in retaliation of Mohammed Belkaid’s raid. He appears higher ranking than Abdeslam.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.
Blåljus Ett par som var sena till sitt flyg på Arlanda försökte ta sig in genom en stängd gate – men i stället för att hinna med planet möttes de av polis.