Tanten med väskan den så kallade ”Tantstatyn” får vänta på beslut om införskaffande i Sigtuna kommun: - Vi har haft ett möte men vid det mötet kom vi fram till att vi behöver mer tid för att utreda frågan ordentligt. Det finns många olika aspekter att ta hänsyn till i den här frågan, säger Marie Axelsson (S), ordförande i konstrådet, till märsta.nu
För några veckor sedan var det riksmedialt intresse kring Sigtuna kommuns planer på att köpa den så kallade ”Tantstatyn” sedan Växjö kommun backat. I kommunstyrelsen gav majoriteten (S), (MP) och (FP) kommundirektör Ulla-Marie Hellenberg i uppdag att utreda förutsättningarna för ett köp. När märsta.nu under måndagen söker kommunalrådet Dan Rosenholm (FP) för en statusrapport hänvisar han istället till Konstrådet där ett rådgivande beslut ska fattas. Marie Axelsson (S) som är ordförande där säger att man haft ett möte och diskuterat frågan men att det behövs mer tid. 30:e mars ska man träffas igen och försöka enas om ett beslut. Beslutet om ett eventuellt köp ska sedan upp i Kommunstyrelsen igen.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.