Foto: Arlanda Express/Niklas Alm

Tåg utsatt för stenkastning

Ett Arlanda Express-tåg utsattes för skadegörelse på sin färd i höjd med Älvsundabron i Väsby: — Ungdomar kastade sten, förmodligen från Älvsundabron, som träffade framrutan på ett Arlanda Express-tåg. I anmälan har man skrivit skadegörelse, men med en stor sten kunde det lätt ha blivit en helt annan brottsrubricering, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral till tidningen VK.se

Händelsen inträffade vid 16.30-tiden och stenen som var av större modell krossade framrutan på tåget. Enligt Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral händer sånt här med jämna mellanrum. Patrullen åkte till Älsvundabron i Väsby men då fanns ingen person kvar på platsen och det finns heller inga vittnen till händelsen, skriver VK.se
EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.