Munkholmsbadet

Svalare temperaturer i strandbaden

Temperaturen i strandbaden har sjunkit efter den senaste tidens regn och svalare temperatur.

Sigtuna kommun har uppdaterat vattentemperaturerna och tjänlighetsbedömningarna för sina badplatser. Den senaste mätningen, som gjordes på morgonen den 5 juli 2024, visar att Munkholmsbadet har en vattentemperatur på 21°C, Rosersbergsbadet 20°C, Sjudagårdsbadet 20,7°C och Steningebadet 19,9°C. Samtliga badplatser har bedömts som tjänliga utan förekomst av algblomning enligt den senaste bedömningen den 2 juli 2024.

Den senaste tidens svalare väder och nederbörd har medfört sjunkande temperaturer i vattnet. Kommunen mäter vanligtvis vattentemperaturen en gång i veckan under sommaren och gör bedömningar av vattnets tjänlighet var fjärde vecka.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.