Det hände när du sov har fått ett varmt mottagande av er läsare. Foto: Skärmdump
Succé för ”Det hände när du sov”
märsta.nu:s satsning på att leverera nattens nyheter har blivit en succé med över 8000 läsningar på tio dagar: - Tanken är att man ska kunna ha koll på läget i kommunen redan direkt när man vaknar, säger Daniel Iskander, chefredaktör.
Det hände när du sov går in varje morgon före klockan 8. I den spalten får man snabbt koll på senkvällens och nattens händelser samt lokalt väder och om det är något annat av intresse på gång in. 10 dagar har spalten funnits och som mest lästes 17/7 av 1239 unika besökare. Därefter följer premiärspalten med 960 unika och 22/7 med 749 unika läsare. Som sämst har det varit 384 unika besökare på en av morgnarna men 8 av 10 artiklar har haft över 500 unika besökare. – Det är inte alltid lätt att dammsuga kommunen på nyheter under natten och ofta händer det inget allt, de gånger det händer nått så drar det mer trafik så klart, men genom att göra spalten till ett fast inslag på märsta.nu så blir sidan än mer det första man besöker som kommuninvånare, säger Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.