Foto: Daniel Iskander

Strömavbrott i Sigtuna

Drygt 1300 av Vattenfalls kunder är drabbade av strömavbrott i Sigtuna.

Delar av Sigtuna och Wenngarn är drabbade av ett strömavbrott, det rör sig om östra delarna av Sigtuna, inklusive landsbygden nordöst om Sigtuna. Som mest var 1329 kunder drabbade under morgonen, vid 11-tiden var 329 utan ström, enligt prognosen ska det vara åtgärdat till ca 12.30.

Artikeln uppdateras…

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening