Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Stort slagsmål efter att flicka ofredats

Ett stort polispådrag fick kallas till Valsta under kvällen. En ung flicka blev ofredad av ungdomar - sen hamnade ett 20-tal av dem i ett vilt slagsmål: – Vi ska utreda sambandet, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 20-tiden på fredagen som ett stort polispådrag larmades till Valsta Centrum.
– Det kom in uppgifter om att ett 20-tal ungdomar slogs på platsen, säger Sven-Erik Olsson vid polisens regionledningscentral.

Två skadades
När polisen anlände till platsen hade ungdomarna redan hunnit springa ifrån platsen. Men patrullerna påträffade två skadade ungdomar som hade blivit misshandlade. En av dem fördes till sjukhus med ambulans.
– Det är någon som blivit sparkad i huvudet bland annat, det är två anmälningar skrivna om misshandel, uppger Sven-Erik Olsson.

Flicka ofredades av ungdomar
Under polisinsatsen i Valsta fick polisen in samtal från en ung flicka.
– Det är en tjej som säger att hon blivit tafsad av några killar, säger Olsson.
Enligt honom ska man utreda vilket samband slagmålet mellan ungdomarna och ofredandet mot flickan har.
– Vi ska prata med henne igen men vi väntar på hennes mamma, för vi har inte lyckats reda ut vad som skett riktigt.

Vet du mer? Kontakta redaktionen!

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening