Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Stort slagsmål efter att flicka ofredats

Ett stort polispådrag fick kallas till Valsta under kvällen. En ung flicka blev ofredad av ungdomar - sen hamnade ett 20-tal av dem i ett vilt slagsmål: – Vi ska utreda sambandet, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 20-tiden på fredagen som ett stort polispådrag larmades till Valsta Centrum.
– Det kom in uppgifter om att ett 20-tal ungdomar slogs på platsen, säger Sven-Erik Olsson vid polisens regionledningscentral.

Två skadades
När polisen anlände till platsen hade ungdomarna redan hunnit springa ifrån platsen. Men patrullerna påträffade två skadade ungdomar som hade blivit misshandlade. En av dem fördes till sjukhus med ambulans.
– Det är någon som blivit sparkad i huvudet bland annat, det är två anmälningar skrivna om misshandel, uppger Sven-Erik Olsson.

Flicka ofredades av ungdomar
Under polisinsatsen i Valsta fick polisen in samtal från en ung flicka.
– Det är en tjej som säger att hon blivit tafsad av några killar, säger Olsson.
Enligt honom ska man utreda vilket samband slagmålet mellan ungdomarna och ofredandet mot flickan har.
– Vi ska prata med henne igen men vi väntar på hennes mamma, för vi har inte lyckats reda ut vad som skett riktigt.

Vet du mer? Kontakta redaktionen!

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.