Ett flertal polisbilar sågs på Sätuna vid 15.20-tiden: - Vi sökte en person men vi söker inte längre, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Ett stort pådrag befinner sig i Märsta. Polisen uppger att de söker efter en person men informationen är knapphändig. Även en helikopter ska vara uppe i luften. Uppgiftslämnare berättar för märsta.nu att stora delar av stationen spärrats av och att man sett poliser med skyddsvästar på Sätuna torg.
Klockan 15.45 hävdes avspärrningarna och polisen avslutade sin insats. Polisen vill inte uttala sig närmare om vad det var frågan mer än att man sökte en person. Man vill heller inte kommentera om det finns något anmälan om brott upprättad
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.