Pojke avled efter trafikolycka

Ett stort pådrag befinner sig i Valsta med anledning av en trafikolycka. Ett stort område längs Valstavägen har även spärrats av av polisen.

Polisen uppger att en person skadats i en trafikolycka i Valsta. Det är mycket folk på plats och situationen beskrivs som rörig av uppgiftslämnare. Ett stort område har spärrats av. En person greps misstänkt för bland annat drograttfylleri och vållande till kroppsskada. Under kvällen meddelade polisen att den som kördes på var en pojke i 11-årsåldern som avled till följd av sina skador. Polisen har ändrat brottsrubriceringen till vållande till annans död.

Uppdaterad 23.40

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.