Pojke avled efter trafikolycka

Ett stort pådrag befinner sig i Valsta med anledning av en trafikolycka. Ett stort område längs Valstavägen har även spärrats av av polisen.

Polisen uppger att en person skadats i en trafikolycka i Valsta. Det är mycket folk på plats och situationen beskrivs som rörig av uppgiftslämnare. Ett stort område har spärrats av. En person greps misstänkt för bland annat drograttfylleri och vållande till kroppsskada. Under kvällen meddelade polisen att den som kördes på var en pojke i 11-årsåldern som avled till följd av sina skador. Polisen har ändrat brottsrubriceringen till vållande till annans död.

Uppdaterad 23.40

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.