Ett område i Märsta har spärrats av.Foto: InsändarbildFlera polisbilar och ambulanser finns i bostadsområdet i Märsta med anledning av att en person fallit från en balkongFoto: Insändarbild
Man hittad död i bostadsområde
Efter att en man hittats avliden i Märsta finns polis på plats: - Det är en person som fallit från en balkong långt upp i ett hus. Det är vad vi kan säga just nu, säger Anders Bryngelsson vid Polisens ledningcentral.
Enligt uppgift till märsta.nu har en man hittats avliden i Märsta. Ett stort pådrag bestående av 4-5 polisbilar och två ambulanser åkte först ut till adressen, ett område på omkring 200 kvadratmeter kring bostadshuset har spärrats av. Polis har undersökt lägenheten till den balkong där mannen ska ha fallit ifrån.
Anders Bryngelsson vid Polisens ledningscentral berättar för märsta.nu att en person fallit från en balkong. Man är på plats för att kontrollera vad som hänt. Platsen är avspärrad: – Vi får se om det finns anledning att öppna förundersökning, säger han.
Utesluter ni brott? – Nej utesluter gör vi inte, vi är där för att säkerställa och kontrollera det som hänt. Man jobbar där ute för att se och kontrollera vad som har hänt
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.