Det pågick ett seminarium för att sprida e-sportprogrammet på fredagen.Foto: Sigtuna kommun/Arkiv
Stort intresse för att sprida e-sportprogrammet
Den första historiska terminen av E-sportprogrammet på Arlandagymnasiet har avslutats och på fredagen hölls ett seminarium där lärare och rektorer från andra skolor kom på besök för att eventuellt starta ett program vid sin skola.
E-sportprogrammet på Arlandagymnasiet har fått skolor på andra håll i både Sverige och utomlands att blicka mot Märsta. Den första terminen har just avslutats och på fredagen hölls ett seminarium där 20 rektorer och lärare från gymnasieskolor som planerat eller funderat på att starta e-sportprogram kom till Märsta. – Vi vill bland annat diskutera hur e-sporten på bästa sätt kan integreras i skolorna. Min förhoppning är att få till ett nätverk av gymnasier som har e-sport, så att vi kan delge varandra framgångstips och problem, säger rektorn Andreas Eriksson.
Skolorna kan hjälpa varandra Det som Arlandagymnasiets elever varit mest nöjda med är mixen mellan fysisk aktivitet, yoga och spelandet. Andreas Eriksson ser heller inte skolorna som konkurrenter utan att de kan hjälpa och dra nytta av varandra. På seminariet deltog bland annat Arlandagymnasiets e-sportcoach, fystränaren och elever. – Vi vill kunna utveckla e-sportprofilen och tillsammans med andra gymnasieskolor skulle vi kunna arrangera skoltävlingar ihop, ha en gemensam coachpool eller driva olika frågor som exempelvis kvalitetssäkring, fortsätter Andreas Eriksson.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.