Foto: Trafikverket/Göran Fält

Störningar i pendeltågstrafiken vid Märsta

Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.

Någon prognos för när trafiken är helt återställd finns i nuläget inte, men normalt brukar liknande fel ta omkring en timme att åtgärda. Resenärer uppmanas att hålla sig uppdaterade via plattformsskyltar och utrop. Tågen går sedan kl 17 enl tidtabell, men med mindre störningar.

Uppdaterad kl. 17.30

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.