Störningar i pendeltågstrafiken till och från Märsta/Rosersberg
Det råder störningar i pendeltågstrafiken på grund av fordonsfel vid Rotebro.
Passagerare som reser med Pendeltåg linje 40, 41 och 42 upplever förseningar och inställda tåg till och från Märsta på grund av tidigare fordonsproblem vid Rotebro. Situationen har medfört störningar i tågtrafiken och en prognos för återgång till normal trafikrytm är för närvarande inte tillgänglig.
Följande problem har lett till störningar i pendeltågstrafiken, vilket kan resultera i inställda tåg eller att vissa stationer passerar utan stopp. Resenärer uppmanas att vara vaksamma på skyltning på plattformarna och lyssna efter information ombord på tågen då förändringar kan inträffa med kort varsel.
Det är viktigt att resenärer som använder dessa linjer för sin dagliga färd planerar och tar hänsyn till eventuella förseningar eller inställda avgångar. Trafikstörningarna kan fortsätta tills problemen vid Rotebro är fullständigt åtgärdade.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Nyheter En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Nyheter Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Nyheter Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Nyheter Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Nyheter Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.