Polis vid Erikssundsbron där flera stolpar körts nerFoto: Daniel Iskander

Stolpar kördes ner vid Erikssundsbron

En lastbil körde ner flera stolpar strax före Erikssundsbron i riktning mot Sigtuna.

Polis har varit vid Erikssundsbron för att upprätta en anmälan sedan en lastbil kört ner stolparna just före bron på Bålstasidan. Enligt uppgift till märsta.nu körde lastbilen ifrån platsen utan att stanna. Kablarna från stolparna ska ha varit elektrifierade och gav ifrån sig ström. Polis har markerat upp platsen i väntan på att väghållare och elektriker ska komma ut och åtgärda ledningarna.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.