Det har rapporterats in om skadegörelse på Norrbacka, en brand, en misstänkt rattfylla samt narkotikabrott under natten.
Natten i centrala Märsta var relativt stökig. På Norrbacka ska det enligt boende ha krossats rutor då ett ungdomsgäng drog omkring, en brand utanför en förskola inträffade också. Polisen var dock inte kallade på den och ingen anmälan har upprättats enligt stationsbefälet vid Stockholm Nord. Däremot greps en person av väktare för ringa narkotikabrott vid 2-tiden i natt och gripandet övertogs av polis. Personen fördes till stationen misstänkt för två fall av narkotikabrott; innehav och för eget bruk. Klockan 2.17 backade en förare en bil nästan in i polisen varpå polisen utförde en nykterhetskontroll som gav utslag. Föraren medtogs till stationen för ytterligare provtagning men där blåste denne under straffbar gräns och släpptes.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.