Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Stökig kväll i Valsta

Det var stökigt i Valsta under söndagskvällen. Ordningsvakter fick sin bilruta krossad och en person rånades på sin jacka.

Vid 20-tiden larmades polis till Valsta efter att ordningsvakter ringats in av ett ungdomsgäng:
– Det var ett 20 tal ungdomar och dålig stämning, har vakten berättat, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

Vakterna fick sin bil vandaliserad, någon hade kastat en gatsten genom rutan.
– Någon person ska ha varit anförare i detta men det är oklart om denne är identifierad. Patrull har pratat med folk och vittnen, det är en anmälan om skadegörelse upprättat men ingen är gripen eller misstänkt just nu, fortsätter Mats Eriksson.

Senare under kvällen, klockan 22, klev en person av bussen i Steninge. Denne blev hotad att lämna ifrån sig sin jacka.
– Det var en ungdom som blev rånad när han klev av bussen, hotades med våld, det ska ha varit tre gärningsmän, uppger Mats Eriksson.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening