Foto: Daniel Iskander

Stänger ner för all inomhusidrott

Sigtuna kommun har i likhet med andra kommuner i länet beslutat att stänga ner hallar, ishallar och simhall: - Vi uppmanar nu alla kommuner att i dialog med idrottsrörelsen fatta kloka beslut där vi kan bedriva utomhusträning på ett smittsäkert sätt, säger Riksidrottsförbundets ordförande Björn Eriksson i ett uttalande.

På grund av den ökande smittspridningen i regionen har flera kommuner stängt ner hallar, ishallar och badhus. På lördagen var Stockholm först ut, Värmdö följde efter på söndag morgon. Under söndagen har Sigtuna kommun informerat föreningar enligt uppgift till märsta.nu.

Det betyder att barn och ungdomar, oavsett ålder, inte längre kan träna i kommunens hallar.
– Detta gäller all verksamhet inomhus för alla åldrar. Förutom de verksamheter som av Riksidrottsförbundet definieras som elitidrott. Dessa kommer att undantas enligt gällande lagstiftning, skriver Lars Palmér, chef för Kultur- och fritidsförvaltningen, i ett utskick till föreningslivet.

En ledare som märsta.nu varit i kontakt med beklagar beslutet då Riksidrottsförbundet anser att barn och unga ska motionera som vanligt men inte spela matcher. Nedstängning pågår fram till och med 24/1 2021.
– Nu får vi hitta andra alternativ till att vara inomhus och hoppas att vädret är fortsatt milt, säger ledaren.

Riksidrottsförbundet har på sin hemsida kommenterat beslutet generellt om att kommuner stänger ner så att barn och unga drabbas.
– Runt om i landet fattar nu kommuner olika beslut när det gäller idrottsrörelsens verksamhet. På vissa håll har man stängt all inomhusverksamhet och på något håll även alla utomhusanläggningar för organiserad träning, men tillåter spontanidrott. Ledarledd organiserad träning är troligtvis mer smittsäker verksamhet än spontanidrott. Det är ett allvarligt läge men det är nu viktigt att vi behåller lugnet och inte fattar desperata beslut, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.