Malin Sundström är kommunpolis och kommer framöver att svara på frågor från er läsare. Foto: Jamshid Jamshidi
Ställ frågor till kommunpolisen
Via märsta.nu kommer du framöver att kunna ställa dina frågor till kommunpolisen Malin Sundström.
Har du frågor till kommunpolisen Malin Sundström? Skicka dem till märsta.nu så ser vi till att hon bevarar dem. Malin är ny kommunpolis sedan i höstas. Hon ser fram emot att få frågor och tips om vad de kan göra samt berättar mer om vad de gör på Polisen.
Nyheter Från och med måndagen den 18 augusti övergår SL till hösttidtabell. För resenärer i Sigtuna kommun innebär skiftet inga förändringar i varken busstrafiken eller pendeltågstrafiken.
Nyheter En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Nyheter Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Nyheter Mälartåg, som bland annat trafikerar sträckan Uppsala–Märsta–Stockholm, har sett en kraftig ökning i trafiken sedan 2016. Antalet tågkilometer har fördubblats, och över 12 miljoner resor görs årligen i Mälartågssystemet.