Sökinsats efter försvunnen valstabo

En 33-årig man från Valsta är försvunnen sedan klockan 11 igår: - Vi har meddelat Missing People som kommer söka med Polisen under dagen, säger en anhörig till märsta.nu

Mannen  är försvunnen sedan klockan 11 på fredagen. En anhörig till honom berättar att han brukar gå ut dagtid men kommer alltid hem till kvällen när det mörknar. Men igår kom han inte hem. Man har också kollat med Polisen att det inte är den personen som är skadad i ett knivdrama i Valsta under natten. Räkna med både sökinsats från luft och marken under lördagen med anledning av försvinnandet.

Under dagen arrangerades en skallgång och vid 17-tiden meddelas att han hittats. Omständigheterna framgår inte mer än att han är återfunnen på något sätt.

Uppdaterad 17.20

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.