SMHI har utfärdat en klass 1-varning med anledning av det kommande dygnets snöfall.
Snöoväder drar in över kommunen – Klass 2-varning utfärdad
Under kvällen och natten väntas ett snöoväder dra in över östra Svealand och 10-15 cm snö kan fall i länet. SMHI har med anledning av det uppgraderat Klass 1 varningen till Klass 2.
SMHI har utfärdat en Klass 1-varning med anledning av att det väntas snöfall som börjar ikväll och håller på under natten. Det kan ge 10-15 cm snö, detta i kombination med frisk ostlig vind med hårda vindbyar ger risk för kraftig drivbildning skriver SMHI på sin hemsida. I samband med detta kommer det även vara risk för halka på vägarna.
Under kvällen uppgraderade SMHI varningen till klass 2, det väntas nu ca 20 cm snö i länet. Det är i skrivande stund kring 20-tiden kraftigt snöfall. Klass 2-varning innebär förutom risk för problem i trafiken att man kan få problem i el- och telenät.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.