Foto: Arkivbild

Snöoväder drar in över kommunen

SMHI utfärdar Klass 1-varning för snöoväder för torsdag eftermiddag.

Från och med torsdag eftermiddag  ska det snöa upp till 15 centimeter kan det lokalt falla på sina håll i länet. Men minst rör det sig om 5-10 centimeter snö. I kombination med snön kommer det att vara blåsigt med vind över 8 meter per sekund. Byvind för kommunen visar på cirka 6 meter per sekund. Temperaturen kommer även att vara -4 grader. Det finns risk att snön övergår i regn.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.