Det kom mer snö än väntat över Arlanda. Foto: Faksimil/Facebook
Snön försenade flygen
Flera plan har försenats på grund av snön som föll ner över kommunen och Arlanda under eftermiddagen: - Det är inte riktigt kaos, men det har snöat mer än prognosen sa, säger Åsa Öhman, pressansvarig på Swedavia, till Expressen.
På Swedavias hemsida framgår att flera plan har försenats under kvällen och eftermiddagen. Snön har ställt till det för trafiken. Enligt Expressen har det kommit mer snö än vad man räknat med. Resenärer har på sociala medier uppdaterat om att de sitter fast på Arlanda och hör meddelande efter meddelande om förseningar: – Det har snöat mer än väntat och då behöver man avisa och snöröja. Då blir det förseningar. Det är också fredag eftermiddag och högtrafik för resandet mellan 17 och 19. Då blir det mer kännbart, säger Åsa Öhman, presstalesperson på Swedavia, till Expressen.
Åsa Öhman menar att man har beredskap för att hantera snön men att fredagen är trafikintensiv och det kom mer snö än vad man väntade sig. Det är oklart när trafiken kan återgå till det normala.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu
Notiser Nu inleds vårens städning av gator och torg i Sigtuna kommun. Arbetet omfattar bland annat upptagning av sand efter vintern samt rengöring av trottoarer, gångvägar och parkeringsytor.