SMHI varnar för snökaos på fredagen

SMHI utfärdar en klass 1-varning för Stockholms län då det väntas uppemot 10-15 centimeter snö på kort tid under fredagen.

Nytt snökaos väntas in över länet och kommunen, enligt SMHI:s prognos ska det falla drygt 5mm snö i kommunen på fredagen, det kan bli så mycket som 15 cm lokalt runt om i länet. Snöfallet i kombination med en frisk ostlig vind gör att SMHI utfärdar klass 1-varning. Det finns enligt SMHI risk för halka på vägarna i samband med snöfallet.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening