Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Skottlossning mot restaurang

En mörk bil körde upp intill en restaurang i Märsta och öppnade eld. Ett stort polispådrag sökte efter gärningsmannen. – Vi har inlett en förundersökning gällande försök till mord, säger Carina Andersson, vakthavande befäl vid polisen.

Larmet om skottlossningen kom till polisen klockan 23.55. En mörk personbil körde fram till en uteservering vid en restaurang i Sätuna och vevade ner rutan. Sedan avlossades ett flertal skott mot fastigheten.
– Man har skjutit från en bil och man pratar om fyra till fem skott, säger Carina Andersson, vakthavande befäl vid polisens ledningscentral.

Gärningsmännen flydde i bil
Den mörka bilen lämnade platsen i hög fart. Polisen har larmat ut signalementet på bilen till alla patruller i området. Det finns i nuläget inga uppgifter om skadade personer men polisen har kontakt med sjukhusen i länet. Man har dock hittat flera skotthål på bland annat fastigheten.
– Vi har anträffat tomhylsor och skotthål på fasaden och på en bil, säger Carina Andersson.

Adressen har spärrats av i väntan på en teknisk undersökning. Samtidigt förhör polisen vittnen till händelsen. Ingen är gripen. En förundersökning gällande försök till mord är inledd.

  • Har du bild? Vet du mer? Kontakta redaktionen! 
regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)