Pernilla Bergqvist (L)Foto: Sigtuna kommun/skärmdump

Skoldebatt: Oro för sämre skola

Debatten pågår om skolan. Oppositionen är orolig, dels över Engelska skolans etablering samt risk för minskade resurser.

Oppositionen är kritiska till majoritetens förslag till budget för Barn- och ungdomsnämnden. Karolina Windefalk menar att det finns pengar och är undrande till varför man inte satsar dem på exempelvis tvålärarsystem och skolvärldar.

Pernilla Bergqvist bemötte Windefalk, hon sa att det testats med tvålärarsystem och att dörren inte är stängd för det, man har också skolvärldar och sociala team. Windefalk lyfte också fram Lärarförbundets ranking där Sigtuna hamnar lågt. Bergqvist tyckte att den inte var helt rättvis och att kommunen hoppar fram och tillbaka.

Gun Eriksson (S) var orolig för att Engelska skolans etablering ska ta både elever och resurser från skolan. Bergqvist sa att hon är positiv till etableringen och att det finns medel för omställningsstöd.

Här följer du debatten – Live 

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.