Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Bostadsdörr besköts i Märsta

Under natten har det skjutit mot en dörr i Märsta.

Polisen rubricerar händelsen som grovt olaga hot sedan det hittats skotthål i en dörr och tomhylsor nedanför. Skotten upptäckes under förmiddagen. Polis utreder händelsen genom att samla in information på olika sätt. Ingen person verkar ha skadats i nuläget enligt Polisen.
– Man har skjutit mot en dörr. Vi har ingen frihetsberövad men jobbar med att samla in information om händelsen på flera olika sätt. Det är ett pågående arbete, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.