Foto: Jamshid Jamshidi

Skepptunaelever tävlar i schack

Skepptunas årskurs 4 har under ett års tid spelat schack på både skoltid och raster. Det har nu lett till att de ska medverka i finalen av Schak4an som går i Globen denna vecka.

I Globens Annexet går världens största lagtävling i schack, Schack4an. Medverkar gör Klass 4 från Skepptuna skola som under ett års tid tränat på spelet under både raster och skoltid. Läraren Lotta Hultgren introducerade eleverna för spelet första gången. Ungefär 35000 elever från andra delar av landet är anmälda. På tisdagen gick Schack56an och även där är Skepptuna med. Schack har blivit något av ett paradspel för eleverna på skolan då de introduceras för det redan på förskolenivå. Tack vare spelet får de träning av arbetsminne och logiskt tänkande. Schak4an kommer att avgöras under onsdagen.
– Även de elever som i vanliga fall har svårt att sitta stilla och koncentrera sig klarar av ett parti schack utan problem. Schackspelandet har uppenbarligen en lugnande effekt, säger läraren Lotta Hultgren.
regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)