Kommunens skolor får nästan sju miljoner kronor i coronastöd av regeringen.
Pengar från regeringen till kommunerna ska gå till att skapa förutsättningar för ökad undervisningstid, bättre arbetsmiljö för elever och lärare samt för att smittsäkra verksamheten. Dessutom blir det mer pengar till lovskola och läxhjälp.
Sigtuna kommuns skolor får nästan sju miljoner kronor, pengar som fördelas både till kommunala och fristående skolor. Pengarna fördelas proportionerligt till kommunerna utifrån antalet unga i åldern 6-19 år. Kommunerna behöver inte ansöka om pengarna utan de betalas ut direkt via Skolverket. Sigtuna kommun får exakt 6,7 miljoner. Mest i länet får Stockholm med drygt 100 miljoner följt av Huddinge med 16 miljoner.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.