Göran Langer, VD SigtunaHemFoto: Pressbild/SigtunaHem

SigtunaHem vill höja hyrorna

I den årliga hyresjusteringen yrkar det kommunala bostadsbolaget SigtunaHem att hyrorna höjs med 3,5 procent: - SigtunaHem avser att satsa på städning, tvättstugor, trygghet och tillgänglighet på Kundservice, för att ytterligare höja boendekvaliteten, skriver VD:n Göran Langer i ett pressmeddelande.

Förhandlingar mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen ska inledas om hyreshöjningen 2016. 3,5 yrkar SigtunaHem, pengar som ska användas till satsning på städning, tvättstugor, trygghet och tillgänglighet på kundservice. Enligt VD:n Göran Langer har de bolag som levererar el, vatten, värme och avfallshantering aviserat en höjning av sina taxor för 2016 vilket påverkar SigtunaHems kostnader. De senaste fem åren har SigtunaHem höjt hyrorna med flera procent varje år. I bostadsbolagets bestånd finns fastigheter från miljonprogramstiden vilket kräver renoveringar. Man bygger också för framtiden och för 2016 kommer fem nya kombo-hus att göras färdigt med plats för 168 lägenheter i Valsta Centrum, man planerar också bostäder i Sigtuna stadsängar samt andra platser i Märsta.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.