Foto: Jamshid Jamshidi

Sexualbrottsdömd läkare arbetade på vårdcentral

En läkare som dömts för sexualbrott och fått sin läkarlegitimation återkallad arbetade på en vårdcentral i kommunen.

Läkaren arbetade vid en vårdcentral i kommunen trots att han hade fått sin läkarlegitimation återkallad våren 2018. Anledningen till återkallandet var att han dömts för sexuellt ofredande i samband med en tjänst vid ett sjukhus i Norrland. När den aktuella vårdcentralen fick reda på att läkaren saknade legitimation så blev han uppsagd med omedelbar verkan.

Det uppdagades att läkaren fortfarande var aktiv sedan ett apotek slagit larm till Inspektionen för vård och hälsa om att läkaren fortfarande skrev ut läkemedel. Enligt en anmälare så fortsatte läkaren att arbeta trots att apoteket var i kontakt med den aktuella vårdcentralen om att legitimationen hade återkallats. Vårdcentralens förklaring till att läkaren kunnat arbeta hos dem var att man enligt rutinerna kontrollerar personalens legitimation mot HOSP (Socialstyrelsens register över läkare) en gång om året, då kontrollen gjordes 2018 var legitimation fortfarande giltig och 2019-års koll hade man ännu inte hunnit göra.

Läkaren som är folkbokförd på en ort i mellan-Sverige åtalas för brott mot patientsäkerhetslagen vid Stockholms tingsrätt. Han arbetade i drygt tre månader hos vårdcentralen i Märsta. Den aktuella vårdcentralen är just nu inte föremål för brott enligt förundersökningsmaterialet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.