Foto: SAS

SAS-plan mot Arlanda tvingades ner på grund av bråk

Ett plan från Grekland till Arlanda landade i Köpenhamn på grund av bråk.

Ett SAS-flyg från Zakynthos i Grekland till Arlanda tvingades att göra en oplanerad landning i Köpenhamn på grund av ett bråk ombord rapporterar SVT.
– Två passagerare började bråka under flygningen, säger SAS presstalesperson Rikard Steinholtz till SVT.

Charterflyget landade vid 23-tiden på Köpenhamns flygplats.
– Vi har strikta rutiner för säkerheten. Om passagerare inte följer besättningens instruktioner kan de utgöra en risk för andra och flygsäkerheten. Då fattas beslutet att landa, uppger Steinholtz för SVT.

I Köpenhamn steg polisen ombord och avlägsnade de inblandade personerna. Kort därefter kunde planet fortsätta sin färd mot Arlanda.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.