Sigtuna kommun har anvisats 153 nyanlända för 2017Foto: Press/SigtunaHem

Så många nyanlända får Sigtuna ta emot

Länsstyrelsen har beslutat över hur många nyanlända kommunerna ska ta emot för 2017.

Sigtuna kommun har anvisats 153 nyanlända under 2017 av Länsstyrelsen. Det åligger nu på kommunen att ordna bostäder till de nyanlända. 8781 nyanlända har fördelats till Stockholms läns 26 kommuner. När fördelningen görs så tar Länsstyrelsen hänsyn till arbetsmarknadsförutsättningar i kommunen, befolkningsstorlek, sammantaget mottagande av ensamkommande och nyanlända samt omfattningen av hur många asylsökande som vistas i kommunen.

Tillgången till bostäder är ingen parameter enligt Länsstyrelsen. Upplands-Väsby ska ta emot 172 nyanlända, Upplands-Bro 102 och Vallentuna 189. Stockholm kommer ta emot flest med 3460 stycken, därefter följer Nacka med 469. Moderatkommunerna Täby och Danderyd som kritiserats för att ta emot för lite kommer att få ta emot 353 respektive 185 stycken.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.