Så många fall av hot och våld mot lärare anmäldes

SVT Stockholm rapporterar att Sigtuna är på en smickrande topplista med 30 fall av hot och våld mot lärare de senaste fem åren.

Siffrorna kommer från Arbetsmiljöverket och har sammanställts av SVT Stockholm. Sigtuna är på femteplats i länet med 30 fall av hot och våld mot lärare på grundskolor. Bara Stockholm, Järfälla, Nacka och Norrtälje har fler fall. I grannkommunen Väsby är det 20 fall. Vaxholm, Nykvarn, Österåker och Danderyd ligger i botten av listan med enstaka eller inga fall på fem år. Enligt SVT Stockholm så är det Sigtuna, Järfälla, Norrtälje, Salem och Väsby som har flest anmälningar sett till befolkningsmängden.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.