Här bodde Mohammed Belkaid innan han träffade den svenska kvinnan som bodde på Tingvalla och sedermera blev hans fru. Foto: Belgisk Polis

Så hamnade Belkaid i ISIS

Mohammed Belkaid hamnade i Märsta av en slump, han sålde kläder på marknader och åkte till Spanien där han träffade den svenska kvinnan som han sedan gifte sig med.

Den algeriska tidningen Ennhar Online har besökt förre tingvallabon Mohammed Belkaids hemby Hussein Det som ligger utanför huvudstaden Alger. Interpol har bett algerisk polis att ta fram information om Belkaid och det som framgår är att han sålde kläder på marknader i Alger, han reste sedan till Spanien dör han träffade en svensk kvinna som sedan blev hans fru. De bodde tillsammans på Tingvalla i flera år innan han försvann senhösten 2013. Han hamnade i Belgien där han umgicks med marockanska invandrare och de ska ha övertalat honom att gå med i Dash (ISIS), enligt tidningen.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.