Foto: Insändarbild/Socialdemokraterna

S-utspel: 15 miljoner till välfärd i kommunen

Regeringen skjuter till fem miljarder till kommuner och regioner redan i år, av dessa kan 15 miljoner hamna i Sigtuna enligt Socialdemokraterna.

På en pressträff under måndagen presenterade regeringen en satsning på välfärden, fem miljarder ska gå till kommuner och regioner, utöver det ska 750 miljoner gå till trygghetsarbetet för att minska brottslighet.

Enligt ett uttalande från Socialdemokraterna i Sigtuna kommun kommer 15 av dessa miljoner hamna i Sigtuna kommun under detta år. Pengar som man vill ska gå till välfärden och inte ”privatiseringsprojekt”:
– Jag förväntar mig att pengarna går till skola och omsorg. Allt annat vore oansvarigt. Verksamheterna har flera gånger under hösten flera gånger signalerat att det behövs mer resurser, så det är självklart att pengarna behövs där och inte i någon pott för privatiseringar, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) om utspelet:
– Som vanligt är S snabba med att gå ut med exakta summor. Samma sak hände förra året. När vår ekonomiavdelning sedan tittar på regeringens budget är det för det första väldigt komplicerat att ta reda på exakt vad vi eventuellt får och det tar lång tid att verifiera summan. När väl detta är gjort stämmer det sällan med vad S basunerar ut. Jag är av det skälet väldigt försiktig med att gå ut med exakta summor innan dessa är verifierade.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening