Foto: Jamshid Jamshidi

Risk för kraftigt regn

SMHI meddelar att det finns risk för lokala skurar som kan ge uppemot 50 mm regn i eftermiddag. De östra kommundelerna ser ut att påverkas.

Under eftermiddagen kan det komma så mycket som 50 mm regn i kommunen, SMHI har gåt ut med ett riskmeddelande om kraftig nederbörd. Skurarna är väldigt lokala, exempelvis visar prognosen vid 12-tiden ingen nederbörd alls i delar av Sigtuna kommun, men kan falla i andra delar. Den kraftiga nederbörden kan även leda till översvämmade källare. Möjligtvis kan det falla regn i kommunens norra och östra delar då ett regnområde drar förbi från sydost till nordost.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening