Foto: Jamshid Jamshidi

Risk för kraftigt regn

SMHI meddelar att det finns risk för lokala skurar som kan ge uppemot 50 mm regn i eftermiddag. De östra kommundelerna ser ut att påverkas.

Under eftermiddagen kan det komma så mycket som 50 mm regn i kommunen, SMHI har gåt ut med ett riskmeddelande om kraftig nederbörd. Skurarna är väldigt lokala, exempelvis visar prognosen vid 12-tiden ingen nederbörd alls i delar av Sigtuna kommun, men kan falla i andra delar. Den kraftiga nederbörden kan även leda till översvämmade källare. Möjligtvis kan det falla regn i kommunens norra och östra delar då ett regnområde drar förbi från sydost till nordost.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.