Foto: Arlanda Express/Niklas Alm

Resenär nekade betala på Arlanda Express – Polis utryckte och skrev anmälan

Polis fick rycka ut till Arlanda Express när en resenär vägrade betala för en biljett tidigt i morse.

En incident inträffade på Arlanda Express där en resenär vägrade betala när dennes reseintyg skulle kontrolleras av en tågvärd. Situationen eskalerade när resenären motsatte sig och vägrade att samarbeta.

Polisen tillkallades och en patrull avlägsnade personen från tåget. Under händelsen skrev polisen också en anmälan på ringa bedrägeri.

Ärendet utreds vidare av polisen för att klarlägga omständigheterna kring incidenten och om det finns ytterligare åtgärder som behöver vidtas.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).