Statens fastighetsverk äger Rosersbergs slott där en chef bland annat fick en flygel renoverad på skattebetalarnas bekostnad. Foto: Pressbild
Razzia på Statens Fastighetsverk
Efter Kalla Fakta avslöjande om korruption på Statens Fastighetsverk gjorde Polisen en razzia och beslagtog bland annat generaldirektören Björn Anderssons dator.
Kalla Faktas avslöjande om korruption på Statens fastighetsverk kopplat till Rosersbergs slott har orsakat stor uppståndelse både lokalt i Sigtuna kommun och ute i landet. Under onsdagen gjordes tillslag mot Statens fastighetsverk på olika platser i landet. Bland annat beslagtogs generaldirektör Björn Anderssons dator, han kommer även att kallas upp till förhör hos finansmarknadsminister Per Bolund (MP), rapporterar VK.se
Statsminister Stefan Löfven är kritiskt till det som hänt enligt Vk.se: – Det är fruktansvärt att vi ens ska behöva ha detta. Och nu kommer ansvarigt statsråd att kalla upp generaldirektören. I övrigt är det en rättslig process som måste ha sin gång, sa han.
Även Anna Kinberg-Batra (M) ser allvarligt på situationen. Hon säger även till Aftonbladet att jon är förvånad för att man ska kunna lita på att Sverige fungerar som det ska. – Regeringen ska gå till botten med detta.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.