Foto: Pressbild/SL

Protester mot snabbare tåg

Hälften av tågen till och från Märsta-Stockholm gå snabbare genom att skippa några stationer, men boende i bland annat Häggvik är inte nöjda med förslaget.

Åtta tåg i timmen stannar idag på stationerna i Rotebro, Norrviken och Häggvik. Stockholms läns landsting har föreslagit snabbare tåg genom så kallade ”skip stop” för att korta restiderna. Just boende vid de tre stationerna är dock upprörda och har lämnat in en protestlista till Trafikförvaltningen, rapporterar P4 Stockholm. Man hoppas därmed att förslaget rivs upp. Om förslaget blir verklighet kommer resan mellan Märsta-Stockholm bli fem minuter snabbare.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).