Polisen har förhört tre personer som misstänkts för attacken mot Pressbyråns personal. Foto: Jamshid Jamshidi

Pressbyråattacken: Misstänkta har förhörts

De tre personer som misstänks för attacken på Pressbyråns personal i Valsta har förhörts av polisen men ingen har häktats enligt uppgift till redaktionen.

Polisen lyckades identifiera de tre gärningsmännen via övervakningskameror i Valsta. Bara efter något dygn hade man namn att gå på. I fredags togs de in för förhör. Vad som där uppgivits är oklart men de misstänkta har inte häktats utan är på fri fot. De ska vara i 18-årsåldern. Även ungdomarnas föräldrar ska vara informerade och följde med till polisstationen under förhöret.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening