Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Polisrazzia mot butik som sålde fyrverkerier

Polisen slog på fredagen till mot en butik som sålde fyrverkerier i Märsta.

En stor mängd fyrverkerier beslagtogs i samband med ett tillslag som polisen gjorde mot en butik i Märsta. Enligt polisen sakande butiken rätt tillstånd för att sälja explosiva varor och uppemot 100 kilo fyrverkerier togs i beslag. Butiksinnehavaren har delgivits misstanke om brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Den butik som vill sälja fyrverkeri måste söka tillstånd hos brandkåren. Något sådant tillstånd ska den aktuella butiken alltså inte haft.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.