Enligt uppgifter till märsta.nu har polisen hittat material i den misstänkte fritidsledarens dator och ärendet har flyttats till Brott i nära relationer hos Polisen Stockholm Nord.
Det råder förundersökningssekretess kring utredningen av den misstänkte fritidsledarens brott. märsta.nu avslöjade i måndags att en anmälan upprättats om kränkande fotografering sedan fritidsledaren fotograferat på Midgårdsbadet 18:e december. USB och dator togs i beslag och polisen ska därefter ha hittat material i datorn som gör att man flyttat fallet till enheten Brott i nära relationer. Åklagaren Anna Bengtsson sa till märsta.nu under tisdagen att hon inte tänker lämna några uppgifter. Ingen har dock frihetsberövats.
Hur ställer han sig till anklagelserna? – Det kan jag inte uttala mig om, säger Bengtsson.
Enligt uppgifter till märsta.nu har fritidsledaren tidigare jobbat på en högstadieskola i kommunen. Sigtuna kommun gick själva på onsdagen ut med vilken skola som fritidsledaren arbetade på.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.