Poliskälla: ”Hittat bilder i hans dator”

Enligt uppgifter till märsta.nu har polisen hittat material i den misstänkte fritidsledarens dator och ärendet har flyttats till Brott i nära relationer hos Polisen Stockholm Nord.

Det råder förundersökningssekretess kring utredningen av den misstänkte fritidsledarens brott. märsta.nu avslöjade i måndags att en anmälan upprättats om kränkande fotografering sedan fritidsledaren fotograferat på Midgårdsbadet 18:e december. USB och dator togs i beslag och polisen ska därefter ha hittat material i datorn som gör att man flyttat fallet till enheten Brott i nära relationer. Åklagaren Anna Bengtsson sa till märsta.nu under tisdagen att hon inte tänker lämna några uppgifter. Ingen har dock frihetsberövats.

Hur ställer han sig till anklagelserna?
– Det kan jag inte uttala mig om, säger Bengtsson.

Enligt uppgifter till märsta.nu har fritidsledaren tidigare jobbat på en högstadieskola i kommunen. Sigtuna kommun gick själva på onsdagen ut med vilken skola som fritidsledaren arbetade på.

Jamshid Jamshidi
Daniel Iskander

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.