Enligt uppgifter till märsta.nu har polisen hittat material i den misstänkte fritidsledarens dator och ärendet har flyttats till Brott i nära relationer hos Polisen Stockholm Nord.
Det råder förundersökningssekretess kring utredningen av den misstänkte fritidsledarens brott. märsta.nu avslöjade i måndags att en anmälan upprättats om kränkande fotografering sedan fritidsledaren fotograferat på Midgårdsbadet 18:e december. USB och dator togs i beslag och polisen ska därefter ha hittat material i datorn som gör att man flyttat fallet till enheten Brott i nära relationer. Åklagaren Anna Bengtsson sa till märsta.nu under tisdagen att hon inte tänker lämna några uppgifter. Ingen har dock frihetsberövats.
Hur ställer han sig till anklagelserna? – Det kan jag inte uttala mig om, säger Bengtsson.
Enligt uppgifter till märsta.nu har fritidsledaren tidigare jobbat på en högstadieskola i kommunen. Sigtuna kommun gick själva på onsdagen ut med vilken skola som fritidsledaren arbetade på.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.