Polis vid brottsplatsen på Arlanda

Mobiltelefoner stals efter Arlandainbrott

Ett inbrott har skett i en lagerlokal vid Arlanda flygplats. Gärningsmännen flydde i två mörka bilar. – De har också slängt ut fotanglar vilket försvårar arbetet, säger Tomas Ibstedt, vakthavande befäl vid Stockholmspolisen, till Aftonbladet.

Händelsen inträffade strax efter klockan tre i natt.
Flera gärningsmän hade gjort inbrott i en lagerlokal vid Arlanda flygplats. Efter inbrottet flydde de i två mörka Audibilar och slängde fotanglar längs flyktvägen, skriver Aftonbladet.

Tidigt i morse var polis på plats tillsammans med väktare utanför en lokal i Cargoområdet på Arlanda. Gärningsmännen ska ha tagit sig igenom minst två grindar och genom en garageport till lokalen. Enligt Aftonbladet kan gärningsmännen kommit över ett byte värt cirka 6,5 miljoner kronor.

Polisen meddelar nu på morgonen att grindarna forcerats med en stulen lastbil, denna har sedan lämnats kvar. I flykten så kastade man ut fotanglar så att eventuella förföljare skulle få punktering. Det finns inga uppgifter om att någon drabbats av fotanglarna.

Bytet blev ett okänt antal mobiltelefoner. Polisen spanar efter gärningsmännen genom förhör och tekniskt undersökning av brottsplatsen. Man kontrollerar också övervakningskameror.

Uppdaterad kl. 8.18

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening