En kvinna knivhöggs i Sigtuna och fördes till sjukhus.
Aftonbladet rapporterar om att det är en pågående insats i Sigtuna där ett stort antal polispatruller är på plats. – Vi är i Sigtuna och arbetar med ett ärende. Det är många osäkerhetsfaktorer och jag kan därför inte säga mycket mer i nuläget, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till Aftonbladet.
Expressen uppger om att en kvinna hittats skadad och förts till sjukhus. Polisen genomför dörrknackning i området. Enligt Aftonbladets uppdatering ska kvinnan ha knivhuggits och själv larmat in.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.