Foto: Jamshid Jamshidi

Polisinsats i Märsta

Polisen ska ha spärrat av ett område utanför Märsta under morgonen för utredning.

Aftonbladet rapporterar under morgonen att polis spärrat av ett område utanför Märsta, ett ”industriområde”. Det pågår ett utredningsarbete men av okänd orsak i skrivande. Enligt uppgift till märsta.nu rör det sig om Östra Bangatan där det spärrats av utanför en verksamhet.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.